• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUMAŞ ALAN YERLER | DOKUMA KUMAŞ ALANLAR | ÖRME KUMAŞ ALANLAR | PENYE KUMAŞ ALANLAR | KUMAŞ ALIM |

HERTÜRLÜ KUMAŞ ALANLAR | 05322482372 |

Üyelik Girişi
Ürün ve Hizmetler
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Güpür Dantel Kumaş Alan Firmalar

Güpür kumaş alanlar, dantel kumaş alanlar, Güpür dantel kumaş alımı yapanlar,05322482372

Güpür dantel kumaş nasıl bir kumaştır?, Güpür dantel kumaş nasıl dikilir? Güpür dantel modelleri ile birlikte sorularımıza yanıt arayalım. 

Güpür Dantel Ne Demek?

Güpür dantel kumaş özellikleri bakımından narin bir kumaştır. Elbiselik dantel kumaş çeşitleri mevcuttur. Dantel kumaş astarlı etek yapmak için kullanılabilir. Dantel kumaştan yelek dikimi de yapılabilir. Güpür dantel pantolon üretilebilir. 

Güpür Dantel Kumaş Modelleri

Ayrıca dilediğiniz renklerde dantel kumaş çeşitleri oluşturabilirsiniz…

Örneğin:

Vintage Güpür Dantel (Siyah)

Güpür Dantel Kumaş Çeşitleri

Dantel isimleri ve özelliklerigibidir:

Alençon Danteli

Adını üretiminin ilk başladığı Fransız şehri Alençon’dan alan ince, iğne uçlu bir dantel türüdür.  Yastığın üzerine yapılmayan tek Fransız dantelidir, iş tamamen elle, ince bir iğne ile, parşömen üzerine küçük parçalar halinde yapılır.  Parçalar daha sonra görünmez dikişlerle birleştirilir.  Bu tür bir dantel parçasının üretiminde kullanılan tasarım dahil olmak üzere genellikle on iki işlem vardır ve bu işlemlerin her biri özel bir işçi tarafından yürütülür. Ancak 1855’te Fransa, Bayeux’da, her dantel ustasına işin özel bir dalı atama geleneğinden ayrıldı ve kumaş tüm süreçleri boyunca bir işçi tarafından yapıldı. 

Alençon tasarımı bakır bir plaka üzerine kazınmış ve ardından belirli bir uzunluktaki yeşil parşömen parçalarının üzerine basılmıştır.  Desen, çift katlanmış bir kaba keten parçasına dikilen parşömen üzerine dikildikten sonra, sol elin başparmağı ile kenar boyunca iki düz ipliği yönlendirerek ve sabitlemek için desen anahat olarak oluşturulur.  Parşömen deliklerinden başka bir iplik ve iğne ile küçük dikişler yapılır.  Taslak tamamlandıktan sonra, başka bir işçiye, temelde iki türden olan zemini yapması için verilir. Ayrıca, ilik dikilmiş altıgen iskeletten oluşan Argentella adlı başka bir zemin daha vardır. 

Alençon Danteli Nasıl Olur?

Fransız Alençon Danteli

İşçi, Alençon’un çiçeklerini dikerken iğne ve ince bir iplik kullanarak soldan sağa ilik diker ve çiçeğin ucuna geldiğinde ipliği çıkış noktasından geriye doğru atar ve  iplik boyunca soldan sağa tekrar çalışır.  Sonuç olarak, iş, başka hiçbir nokta bağında eşit olmayan bir yakınlık, sağlamlık ve düzgünlük ile karakterize edilir. 

İş bittiğinde dantel, keten ve parşömenleri birbirine bağlayan iplikler dikkatlice kesilir ve parçaları bir araya getirmenin zor işi yapılmaya devam eder.  Bu, parçaların yeni bir sıra dikişle birleştirildiği “point de raccroc” yerine “montaj” dikişi adı verilen dikişle gerçekleştirilir. 

Alençon’da kullanılan parçaları birleştirmenin bir başka yolu da, görünmez olacak şekilde desenin ana hatlarını olabildiğince takip eden bir dikiştir.  Picot adı verilen çelik bir alet daha sonra her çiçeğe daha bitmiş bir görünüm kazandırmak için geçirilir. 

Alençon noktası, başka hiçbir dantelin rakip olamayacağı bir dayanıklılığa sahiptir.  Üretimindeki bir tuhaflık, kordona daha fazla güç vermek için at kılının kenar boyunca sokulduğu tek dantel olmasıdır; bu, daha önce kadınlar tarafından giyilen uzun başlıklar giyilirken noktanın ayağa kalkma zorunluluğundan kaynaklanan bir uygulamadır.   

Eskiden Alençon noktası, yapısının güzelliğine rağmen, çiçek tasarımının mükemmelliği açısından Brüksel danteliyle rekabet edemezdi, ancak bu durum, doğal çiçeklerin otlarla ve eğrelti otlarıyla karıştırılmış enfes kopyalarının üretilmesiyle ortadan kaldırıldı.  Alençon noktası artık sadece orijinal üretim merkezinde değil, Bayeux’de, Burano’da, Venedik yakınlarında ve Brüksel’de de  yapıldı. 

Bayeux Alençon Güpür Dantel

Bayeux, bu dantelin şimdiye kadar yapılmış en güzel örneklerinden birine sahip olabilir.  1867’de sergilendi ve desen, çiçek ve bitki örtüsünün en uyumlu şekilde işlendiği ve dantele bir resmin kabartmasını veren gölgeli renklerle rahatlatıldığı iki fırfırlı elbiseden oluşuyordu. Elbisenin fiyatı 17.000 dolardı ve kırk kadının bitirmesi yedi yıl sürdü. 

Alençon şehrinin 1899’da Paris’te sergisi, tamamlanması 16.500 iş günü almış, zarif tanımlı bir dantel parçasıydı. İtalya’dan 500 ilmekli,% 100 saf Mısır pamuğu sateninin akkor ışıltısına sahip Fildişi şamdan oluşan yemyeşil bir çiçek desenli kumaş. Eggshell Alençon dantellerinin gerçekten muhteşem aplike kenarına ve uyumlu damask kumaşa sahip ultra lüks masa örtüleri, en özel misafirlerinize ne kadar özel olduklarını gösterecek. Karmaşık çiçekli ve taraklı Alençon dantelleri, bu güzel ithal ürünler aynı zamanda muhteşem bayram hediyeleri görevini üstlenir.  

Casabella Güpür Dantel

İtalya’da dokunan bu muhteşem saf keten masa örtüsü, tül üzerindeki en güzel Alençon dantellerinin sanatsal ilaveleriyle kendine bir niş oluşturuyor. Çepeçevre kenarları dikişli bordürlerle saf beyaz renkte ince bir şekilde tasarlanmış, zarif akşam yemekleri ve onurlu konuklar için unutulmaz bir ortam yaratır.

Adını ünlü dantelden alan Alençon Yatak Çarşafları, en kaliteli Beyaz Mısır pamuğunun ihtişamına katkıda bulunan Alençon dantel aplikelerini sergiliyor.  İtalya’da Ivory on White olarak dokunan 600 iplik sayısı kapasitesi, kusursuz flanşlı kenarların kusursuz görünümü ve baştan sona uzman moda görünümü verir.  

Allover Güpür Dantel

Genişliği on sekiz inç veya daha fazladır. Bağcıklar ve bütün kostümler için kullanılan her türden dantel çeşididir. 

Antika Güpür Dantel

Beyaz Renk Antika Dantel Güpür Kumaş

Ağır keten ipliğinden elde yapılmış ve son derece açık, kaba, kare ağ ile karakterize edilen bir yastık dantel.  Esas olarak perdeler, yatak takımları ve perdelikler için kullanılır. Perdelik güpür dantel kumaş için özel tasarlanmıştır.

Antwerp Güpür Dantel

Anvers’te yapılmış, Alençon’u andıran ve temel özelliği her zaman süslendiği bir saksı veya çiçek vazosunun temsili olan bir yastık dantel.  Tencere veya vazo, boyut ve detay olarak çok farklılık gösterir.  Genellikle kaba bir “Fond Champ” ile belirlenir. 

Dantel Motifi (Motif Rengi Beyaz)

Bobin dantel zemin üzerine iğne uçlu veya bobinli olabilen çiçek veya dal dikilerek yapılan bir dantel.  Bir çeşit Brüksel dantelidir. 

Dantel Aplike Kumaş Modelleri

Dantel aplike kumaş modellerine değinmeden önce “aplike” ne demek? onu açıklayalım. Aplike, düz ya da baskılı, işlemeli, taşlı bir kumaştan kesilmiş motiflerin bir başka kumaş üzerine uygulanmış halidir.

Argentan Aplike Dantel

Aplike Dantel Modelleri (Pembe Nokta Desenli Kumaş Üzerine)

Genellikle Alençon’dan ayırt edilemez olduğu düşünülen, ancak bazı açılardan farklı olan iğne uçlu bir dantel, belirgin özelliği, réseau zemininin sadece tek ipliklerden yapılmaması, ancak her ağın yanlarının ilik ile işlenmesidir. Argentan, Alençon dantellerinden genellikle daha büyük ve daha çarpıcı bir desenle ayrılır ve bazı durumlarda özellikle altıgen dizilmiş gelinleri ile bilinir. Alençon yakınlarındaki bir kasaba olan Argentan’dan sonra anılır ve danteller aynı şekilde orada yapılır. 

Arras Aplike Dantel

Orijinal üretim şehri olan Fransa’nın Arras kentinden sözde beyaz yastık dantel.  Basit ve tasarımda neredeyse tek tip, dokunulduğunda çok güçlü ve sağlam ve fiyatı nispeten ucuz. Lisle zeminde yapılır. Arras dantellerinin daha eski ve daha ince desenleri, ilk İmparatorluk döneminde, 1804 ve 1812 arasında mükemmellik doruklarına ulaştı. Ancak o zamandan beri modası geçti. 

Bobobin Aplike Dantel

Yastık üzerinde iğne kullanılmadan yastık oluşturacak şekilde doldurulmuş danteldir. Yastığın üzerine sert bir parşömen parçası sabitlenir ve ardından desen oluşturacak şekilde parşömen içinden delikler delindikten sonra bu deliklerden yastığa küçük iğneler yapıştırılır. Dantelin oluşturulduğu iplikler, üst uçlarında derin bir yiv bulunan, yaklaşık bir kurşun kalem büyüklüğündeki küçük, yuvarlak tahta parçaları, bobini ince bir boyuna indirgeyecek şekilde oluşturulmuş bobinlerin üzerine sarılır.  

İplik sarılır ve her iplik için ayrı bir bobin kullanılır. Dantelin zemini, bu ipliklerin bükülüp geçilmesiyle oluşur. Teknik olarak “gimp” olarak adlandırılan desen veya şekil, parşömen üzerine batırılan tasarıma göre, zemini oluşturandan çok daha kalın bir ipliğin iç içe geçmesiyle yapılır. Yastığın dantel yapımında bu şekilde kullanılması, üç yüzyılı aşkın bir süredir pratik olarak aynı kalmıştır. 

Bu zarif el yapımı altlıklar, üç boyutlu beyaz % 100 pamuklu patiska kumaştan özenle yapılmıştır. Her birinin, elle yapılmış inanılmaz derecede ince bobin dantellerinden geniş ve harika bir bordürü vardır. İthaldir. 

Beyaz Aplike Dantel Kumaş Elbise

Şöhret ve servet sahibi hanımlara bir mendil verildiyse, işte o kumaş budur.  En zarif gölge dikişleriyle çiçek açan, en kaliteli beyaz % 100 pamuklu Batiste’den yapılmış bir incelik olan yadigari güzelliği, en zarif el yapımı bobin dantel ile zarif bir şekilde çerçevelenmiştir.  Bayanların değerlerini hissedebilmesi için ithal edilmiştir. En hassas ve karmaşık el yapımı bobin dantelleri ile zarif bir şekilde kenarlı % 100 pamuklu batiste mendillerdir. İki farklı zarif kenarlı beyaz işlemelere sahiptir.

Chantilly Aplike Dantel 

Alençon güpür dantel zeminleriyle tanınan türden sarı bağcıklardan biridir. Desenlerinde açık veya koyu renkli çiçekler vardır. Hem beyaz ipek hem de siyah ipek kumaştan yapılmaktadır. Siyah Chantilly dantelleri her zaman ipekten yapılmıştır. Ancak parlak bir ipekten değil, nar şurubundan yapılmıştır. Desenler, düz ve bükülmemiş bir ipek ipliğin kordonuyla detaylandırılmıştır. On yedinci yüzyılda Longueville Düşesi, Chantilly ve çevresinde ipek dantel üretim merkezi kurdu. Kraliyet ailelerinin bu dantele olan talebi arttıkça çok popüler oldu. 

Siyah Renk – Dantelli Yatak Örtüsü – Güpür İşlemeli

Devrim zamanında endüstri sektörünün yükselişi duraklama dönemine girdi. Güpür dantel kumaş ustası terzilerin çoğu idama gönderildi. İlk Napolyon’un yükselişi sırasında, Chantilly’nin üretimi yeniden gelişti.  O zamandan beri, Chantilly’nin Paris’e yakın olmasından kaynaklanan yüksek işgücü maliyetleri nedeniyle endüstri bu kasabadan uzaklaştırıldı. Bu artan maliyeti karşılayamayan  8-10 bin kadar dantel üreticisi yarım yüzyıl önce aralarında greve çekildi.

Eskiden Chantilly’nin sahip olduğu dantel yapımının üstünlüğü şimdi Fransa’da Calvados, Caen, Bayeux ve Grammont’a devredildi.  Yaygın olarak bilinen Chantilly şalları Bayeux’da ve ayrıca Grammont’ta üretilmektedir. 

Şönil Aplike Dantel

On sekizinci yüzyılda yapılmış bir Fransız danteli. Bu, desenlerin ana hatlarının ince beyaz şönille çizildiği için böyle adlandırılır. Zemin bal peteği renginde ipekten yapılmıştır ve desenler geometriktir ve kalın dikişlerle doldurulmuştur.

Cluny Aplike Dantel 

Dikişin örüldüğü kare net arka plana sahip bir tür ağ dantel.  Paris’teki Hôtel Cluny’deki ünlü antika müzesinden ve aynı zamanda dantelin orta çağa ait bir görünüme sahip olması gerektiği için böyle adlandırılmıştır. 

Kullanılan desenler genellikle antika ve tuhaf bir tasvirdir, çoğunlukla kuşlar, hayvanlar ve çiçeklerden oluşur ve mevcut imalatta eski gelenekler oldukça iyi korunmuştur.  Bazen desende bir taslak olarak sırlı bir iplik eklenir.  Cluny, Ceneviz ve Malta dantellerine benzer şekilde örgülü bir danteldir. İpek, keten veya pamuktan yapılır. 

Kroşe Aplike Dantel

Kroşe kancası ile yapılan veya deseni bu şekilde yapılan ve daha sonra bir bobin veya makine yapımı ağ üzerine aplike edilen danteldir.  İğne uçlu dantellere benzer.   

Schweitzer Linen, dantellerinde ilginç altlıklar ve koşucular sunuyor.  Büyük-büyük-büyükannenizin yapmış olabileceği kadar zarif bir şekilde el tığ işi olan bu Venedik dantel altlıkları ve koşucular, gelecek nesiller tarafından çok değerli olabilir.  Beyaz veya bej %100 keten kumaştan İtalya’da özenle hazırlanmıştır. Karmaşık dikişler o kadar şaşırtıcı derecede ince ve küçücük ki, herhangi birinin bunları uygulayacak sabra ve beceriye sahip olabileceğini hayal etmek zor. 

Bu kaliteli İtalyan keten altlıkları bugünün tadını çıkarmak ve yarına değer katmak için yapılır. Ortasında taraklı el örgüsü bordürler ve el işlemeli papatyalar ile zarif bir şekilde işlenmiştir. Koyduğunuz her yeri güzel bir şeye dönüştürüyorlar. Çok çeşitli boyutlarda genellikle beyaz renkte ithal edilmektedir. 

Düşes Aplike Dantel 

Belçika’da yapılmış, des Guipure’deki Honiton gipür dantel kumaşını andıran bir çeşit olan ince bir yastık danteldir. Başlangıçta, kıkırdak ve bükülmüş ipekten yapılmış bir tür danteldir.  İsim daha sonra ipeğin etrafına sarılmış ince tellerle ve pamuk iplikle yapılan ağır dantellere uygulandı.

Düşes Güpür Dantel Yatak Örtüsü – Altın Rengi

Güpür kelimesi artık bu tür işleri belirtmek için yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ancak değişken tanımlı bir terim haline gelmiştir. O kadar kapsamlı bir şekilde uygulanmıştır ki, anlamını sınırlamak zordur.  Çiçeklerin gelinlerle birleştirildiği bir dantel veya büyük kaba dikişler veya zemini olmayan dantelleri tanımlamak için kullanılabilir. 

Modern Honiton ve Maltalı danteller güpür çeşitlerine örnek olabilir.  Güpür işleminden sonra oluşan yapraklar, çiçekler ve spreyler daha büyük ve daha cesur bir tasarıma sahiptir.

İrlandalı Aplike Dantel

İrlanda’da yapılan çeşitli bağcıkları ifade eden bir terim; bunlardan en ayrı ve en çok bilinen iki türü, Limerick’in ağ nakışları ve Carrick-ma-cross’un aplike ve kesme kambrik işidir. Yabancı dantellerin taklidi olan diğer çeşitler, Brüksel danteline benzeyen İrlanda noktasıdır;  siyah ve beyaz Malta;  gümüş, siyah ve beyaz sarışınlar. Limerick nakışları, kesinlikle dantel olarak adlandırılamayacakları için, Hint tambur işçiliğinin bir taklididir ve bir Nottingham ağı üzerine zincir dikişler halinde ince işlemelerden oluşur. Carrick-ma-cross veya İrlanda gipürü, bu adı taşıyan kasabada yapılan bir tür sözde İrlandalı nokta dantelidir. Ancak aslında kumaşın bir kısmının kesildiği bir nakış türünden başka bir şey değildir.  Çok dayanıklı bir dantel değildir.

En popüler desenler gül ve yoncadır. İrlanda tığ işi, İspanya ve Venedik’in iğne uçlu dantellerinin bir taklididir;  yani genel olarak bu bağcıklara benziyor. Ayrıca oldukça kaba iplikten yapılmış ve yalnızca İrlanda ve İngiltere’de kullanılan bir iğne ucu dantel vardır. İrlanda’da dantel imalatı, köylüler tarafından, rahibeler tarafından manastırlarda ve bu amaçla kurulmuş çeşitli sanayi okullarında yapılmaktadır. Daha önceki zamanlarda insanların kostümlerinin dantel süslemesi gerektirmemesi ve İngiliz modasının bu kadar uzun süredir benimsenmesine yaygın ve köklü bir isteksizlik olması nedeniyle, son yirmi beş yıl içinde popüler bir endüstri haline geldi.

Malta Aplike Dantel 

Arabesk veya geometrik tasarımlı desenleri örgü veya kumaş dikişinden oluşan ve kıvrık bir çubuk zemini ile birleştirilen ağır ama çekici bir yastık dantelidir. Hem beyaz iplikten hem de siyah Barselona ipeğinden yapılır.  Ayrıca, esas olarak muslin iç çamaşırlarının kırpılmasında kullanılan, pamuklu bir makine yapımı çeşidi de vardır. 

Malta dantellerinin tarihi, o adada yerliler tarafından yapılan ve arabesk desende kaba bir Mechlin veya Valenciennes çeşidi olan türünün 1833’te yerini beyaz ve siyah ipeğin alması gerçeğinden ilginçtir. Artık çok yaygın olarak Malta danteli olarak bilinen güpürlerdir. Bu gelişme, adadaki zanaatlarını öğretmek için Cenova’dan dantel işçileri getiren Leydi Hamilton Chichester’den kaynaklanıyordu. O zamana ait bazı kalıplar Cenevizlilerin talimatının etkisini gösterdi. Malta dantelleri sadece Malta’da değil, Fransa’da Auvergne ve Lepuy’da da yapılır. Buckinghamshire ve Bedfordshire’da, İngiltere’de ve ayrıca İrlanda dantel okullarında yapılmaktadır.  Seylan ve Madras dantelleri de Malta dantellerine benzemektedir. Eskiden bu dantelden çok güzel ve değerli şallar ve peçeler yapılıyordu. Ancak üretim artık esas olarak dar süslemelerle sınırlı hale gelmiştir. 

Mechlin Aplike Dantel 

Belçika’nın Mechlin kentinde yapılmış ve özel karakteristikleri, deseni ana hatlarıyla belirten dar, düz iplik, bant veya kordon ve altıgen ağ örgüsünün ağ zemini olan bir yastık danteldir. Bazen ağ daireseldir.  Ağ zemini, dört taraftan iki kez bükülmüş iki iplikten ve diğer iki taraftan üç kez örülmüş dört iplikten yapılmıştır. Bunda örgüsü daha uzun ve ağ örgüsü daha büyük olan Brüksel dantellerinden farklıdır. Dantel yastık üzerine tek parça yapılır. En ince iplik kullanılır ve yüksek derecede beceri gereklidir. Böylece ortaya çıkan kumaş çok pahalı olur. 

İnce, güzel ve son derece şeffaf bir danteldir. Tasarımın dallarının ve noktalarının dış hatlarını çevreleyen parlak bir iplik veya kordonun ayırt edici özelliğini çok uzun bir süre korur. En eski Mechlin tasarımları, çok özgün ve zarif olmasa da Brüksel dantellerininkilere çok benziyordu. Ancak bu bakımdan Mechlin bağcıklarında belirgin bir gelişme görüldü.  Bununla birlikte, ikisi arasındaki temel fark, Mechlin’in yastığın üzerinde tek parça halinde çalıştırılması, Brüksel deseninin ilk önce kendi başına yapılması ve daha sonra réseau veya ağ zeminin etrafında çalışılmasıydı.  

Mechlin dantelin üretimi uzun zamandır düşüşte. Fransız Devrimi endüstriye ciddi şekilde zarar vermiş ve Napolyon döneminde ticaret canlanıp teşvik edildiğinde, eski zamanların zarif kalıpları kısmen unutulmuştu veya halkın talebi için çok pahalıydı. En yüksek popülaritesine sahip olduğu o sırada, bu unvanı Alençon tarafından, Danteller Kraliçesi olarak adlandırıldı. Mechlin’in bazen Fond du Neige adında süslü bir ağ zemini ve ayrıca altı köşeli Fond Champ zemini vardı. Ancak bu türler nadirdi. 

İngilizler arasında her zaman çok büyük bir favori olmuştur. Ailelerinin bağcık koleksiyonlarının çoğunda görülür. Bu dantelden 1867 Paris Sergisinde Turnhout, Belçika’dan ve diğer dantel üretim merkezlerinden oluşan güzel bir koleksiyon vardı. Bu gelişme, adadaki zanaatlarını öğretmek için Cenova’dan dantel işçileri getiren Leydi Hamilton Chichester’den kaynaklanıyordu. O zamana ait bazı kalıplar Cenevizlilerin talimatının etkisini gösterdi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret213576
Duyurular
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Saat