• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

KUMAŞ ALAN YERLER | DOKUMA KUMAŞ ALANLAR | ÖRME KUMAŞ ALANLAR | PENYE KUMAŞ ALANLAR | KUMAŞ ALIM |

HERTÜRLÜ KUMAŞ ALANLAR | 05322482372 |

Üyelik Girişi
Ürün ve Hizmetler
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
 • Jorjet Kumaş Alanlar 05322482372 Jorjet Kumaş Genel Özellikleri Nedir - 11/09/2022
 • Jorjet Kumaş Alanlar 05322482372 Jorjet Kumaş Genel Özellikleri Nedir

  Jorjet Kumaş Alım Satım,Jorjet Kumaş Nedir,Jorjet Ne Demektir,Jorjet Kumaş Tarihi Nedir,Günümüzde Jorjet Kumaş,Jorjet Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır,Jorjet Kumaş Özellikleri Nedir,Buruşuk Yüzey Hissi
  Boya Tutuşu, Hafif Esneklik,Jorjet Kumaş Kullanım Alanları Nedir,Jorjet Kumaş Üretimi Nerede Yapılır,Türkiye’de Jorjet Kumaş Nereden Satın Alınabilir,Jorjet Kumaş Fiyatları Nedir,Jorjet Kumaş Çeşitleri Nedir,Sert Jorjet Kumaş,Yarı Sert Jorjet Kumaş,Yumuşak Jorjet Kumaş,Pamuklu Jorjet Kumaş, İpek Jorjet Kumaş,Sentetik Jorjet Kumaş,Dabıl Jorjet Kumaş,Naylon Jorjet Kumaş,Likralı Jorjet Kumaş,Saten Jorjet Kumaş,Jakarlı Jorjet Kumaş,Polyester Jorjet Kumaş,Patiska Kumaş,Jorjet Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir,Jorjet Kumaş Yıkama, Kurutma ve Ütüleme İpuçları,Jorjet Kumaş Nasıl Ütülenmeli,Transparan (Şeffaf) Kumaş,Transparan Şeffaf Kumaş Türleri İle Neler Yapılır,Şeffaf Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar,Transparan Kumaş İsimleri,Şeffaf Kumaş Fiyatları


  Jorjet ve Şifon Kumaş Arasındaki Fark Nedir?
  Bize En Uygun Jorjet Kumaşı Nasıl Seçebiliriz?
  Jorjet Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

  Kumaşın İsmi: Jorjet Kumaş (Georgette Şeffaf Kumaş)
  Kumaşın İçerisinde Bulunan Lifler: İpek, polyester, rayon, pamuk, keten…
  Kumaşın Hava Geçirgenliği: Yüksek
  Ter Çekme Potansiyeli: Orta
  Sıcak Tutma Yeteneği: Düşük
  Esneme Kabiliyeti: Düşük
  Boncuklanma/Tüylenme: Düşük
  Kumaşın ilk üretildiği ülke: Fransa
  Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülke: Çin, Hindistan, İtalya, İsviçre
  Yıkama Önerileri: Kuru temizleme veya elde/makinede soğuk suyla yıkama
  Genel Kullanım Alanları: Abiye ve elbise modelleri, bebek giyim, çocuk giyim, yaka, manşet, önlük, elbise astarları, perde…
  Jorjet kumaş özet olarak nedir? Kısaca bilgileri verdik. Artık ayrıntılı bilgilere geçmenin zamanı geldi. Hep birlikte bakalım neymiş bu şeffaf kumaş türü…

  Jorjet Kumaş Nedir?

  Jorjet kumaş, yüzey tarafında hafif bir kırışıklık hissi veren sıkı bükülmüş iplikler kullanılarak dokunmuş olan şeffaf, hafif ve mat yüzeyli bir ipek kumaştır. Tipik olarak hakiki saf ipekten üretilmektedir. Bunların yanı sıra; suni ipek, viskon ve polyester gibi sentetik liflerden de yapılabilen şeffaf krep benzeri jorjet kumaş versiyonları mevcuttur. Fransız moda uzmanı bir terzi, 20. yüzyılın başlarında kendi adını taşıyan bu kumaşı ortaya çıkarmıştır. İpek Jorjet, aynı zamanda bir krep kumaş türü olan ipek şifona çok benzer. Ancak jorjet kumaş daha sıkı dokumaya sahip olduğu için şifon kumaş çeşitleri kadar şeffaf değildir.

   Jorjet Kumaş Alım Satım,Jorjet Kumaş Nedir,Jorjet Ne Demektir,Jorjet Kumaş Tarihi Nedir,Günümüzde Jorjet Kumaş,Jorjet Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır,Jorjet Kumaş Özellikleri Nedir,Buruşuk Yüzey Hissi

  Jorjet kumaşlar bazen düz renklerde satılır. Ancak jorjet kumaşa baskı işlemi yapıldığı da görülür. Genellikle renkli çiçekli baskılara sahiptir. Jorjet kumaş, pamuklu kumaşların en gevrek yapıda olan türüdür. Bu kumaş yarı saydamdır. Dolayısıyla nispeten hassastır. Tekstil üreticileri, jorjet kumaşın gevrekliğini değiştirmek için çeşitli apreler kullanmaktadır. Böylelikle bu kumaş, genç kızların giyeceği tören kıyafetleri veya elbiselerin üretiminde kullanılabilir. Jorjet kolayca kırışabilir. Düz dokuma pamuklu bir kumaş olduğu için Amerikan bezi ve Patiska kumaşa çok benzemektedir.

  Jorjet Ne Demektir?

  Jorjet kelimesi Türkçe bir kelime değildir. Bu nedenle kullanıcılar Jorjet kelimesini duyduklarında ne anlama geldiğini veya bu ismi nereden aidığını merak edebilir. Jorjet orijinal formunda ‘Georgette’ kelimesidir. Jorjet kumaşı, ismini ilk olarak kullanan ve tanıtan terzilerden biri olan Fransız Georgette la Plante’den almaktadır.

  Jorjet Kumaş Tarihi Nedir?

  Krep kumaş ailesinin bir parçası olan Jorjet kumaşı, hafif büzgülü bir yüzeye ve güzel bir örtüye sahip yarı saydam dokuma ipek bir tekstildir. İpek krep kumaş ilk olarak yirminci yüzyılın başında Fransa’da tanıtıldı. O zamandan beri özellikle abiye ve gelinliklerde yüksek modanın demirbaşlarından biri haline geldi. Avrupa’da Orta Çağ boyunca düz dokuma giysiler giderek daha popüler hale geldi. O zamanlar keten, Avrupa’da kullanılan başlıca bitki türevi tekstil malzemesiydi. Koyun yünü en popüler hayvan türevi rakibiydi. Sonuç olarak, Amerikan bezi ve patiska kumaş da dahil olmak üzere jorjet kumaş çeşitlerinin en eski öncüleri ketenden yapılmıştır.

  Amerikan bezi ve patiska Fransa’da ortaya çıkarken, Jorjet, tarihsel olarak ilk İsviçre’de ortaya çıktı. Jorjet’in kökenlerine ilişkin tarihsel kayıtlar yetersizdir. Ancak erken dönem İsviçreli jorjet üreticilerinin bu kumaşı Amerikan bezi ve patiskaya daha hafif ve daha canlı bir alternatif olarak keşfettiğini söyleyebiliriz.

  Bugün Jorjet, pamuklu bir kumaş olarak bilinir. Ancak tıpkı patiska ve Amerikan bezi kumaşı gibi, bu tekstil orijinal olarak keten kullanılarak yapılmıştır. 1600’lü yıllarda Hollanda ve İngiliz pamuk ticareti Avrupa’nın tekstil ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir hacme sahip değildi. Bu noktaya kadar keten Jorjet yerleşik bir tekstil ürünü haline geldi. O dönemde bu kumaş çağdaş pamuklu muadilinden bile daha canlı bir yapıdaydı.

  Hem Amerikan bezi kumaşı hem de Patiska kumaşı, nihayetinde Avrupa’daki giyim sektöründe günlük malzeme haline gelmek için yeterli popülerlik kazanmıştır. Jorjet büyük ölçüde gece kıyafeti veya tören etkinlikleri için kullanıldı. Hristiyan aleminde şükran günü elbiselerine alternatif bir kumaş türü olarak ortaya çıktı. Bu güne kadar, Katolik inancının üyeleri ve onun yan dalları, genç kızlarını ilk Efkaristiya (hristiyanlıkta “Rabbin Sofrası”) törenleri için Jorjet elbiseler giydirmeye devam etmektedir.

  20. Yüzyılın başlarında, Jorjet kumaş çeşitleri, kadın elbiseleri için oldukça popüler bir ürün haline geldi. Bu eğilim 1950’li ve 1960’lı yıllarda zirveye ulaştı. Kabarık, hafif ve sert jorjet elbiseler kadın vücudunun çekici yönlerini incelikle vurgularken mütevazı bir hava kattığı da bilinmektedir.

  Günümüzde Jorjet Kumaş

  Günümüz tekstil sektöründe, Jorjet kumaş ürünleri eski popülerliğini kaybetmiştir. Ucuz, sentetik alternatiflerin büyük ölçüde gölgesinde kalan hakiki pamuklu Jorjet, büyük ölçüde pahalı yazlık kadın elbiselerinde kullanılmaktadır. Jorjet giysiler geleneksel olarak beyazlatılmışken, çağdaş Jorjet elbiseler güneşin altında herhangi bir renk olabilir. Genellikle basit veya karmaşık desenlere sahiptirler.

  Tek katmanlı Jorjet giysiler de mevcuttur. Ancak pratikte şeffaf olduğu için genellikle diğer kumaşlarla birlikte giyilmek üzere tasarlanmıştır. Daha yaygın olarak, moda tasarımcıları, çoğunlukla opak olan kabarık elbiseler üretmek için birden fazla Jorjet katmanı kullanmaktadırlar. Jorjet, modern modada nadiren kullanılsa bile hoş ve çekici bir kumaş olmaya devam etmektedir.

  Jorjet Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

  Gerekli süre: 3 gün.

  Jorjet kumaş, zıt yönlerde bükülmüş iplikler olan sıkıca bükülmüş s-büküm ve z-büküm iplikler kullanılarak dokunan düz dokuma bir kumaştır. Bu kıvrımlar, kumaşın yüzeyinde hafif büzülmeler oluşturarak kumaşa orijinal olma niteliğindeki buruşuk yüzey bitişini verir.
  Jorjet, sırasıyla saten jorjet ve jakarlı jorjet saten dokuma vb. olarak üretilebilir. Veya jakarlı dokuma kullanılarak da dokunabilir.Jorjet üretim süreci aşağıda yer alan birkaç adımlık işlemlerle devam eder:

  Pamuk İpliği Üretimi
  Jorjet genel anlamda pamuktan üretildiği için bu kumaşı üretmenin ilk adımı pamuk ipliğinin elde edilmesidir. Pamuk, pamuk bitkilerinin tohumlarını çevreleyen kozalardan elde edilir. Bu kozalar eğirme işleminden önce temizlenir ve karde edilir. Pamuk ipliği eğrildikten sonra yumuşak ve kirli beyaz renkli olur.

  Pamuk İplik Büküm Makinesinde Çalışan Kadın ve Erkek
  İpliğin Bükülmesi ve Dokunması
  Jorjetin bu kadar ince ve sert olmasının nedenlerinden biri, tekstil üreticilerinin pamuk ipliğini Jorjet haline getirmeden önce sıkıca bükmesidir. Ortaya çıkan gerilim, Jorjet kumaşta çözgü ve atkı iplikleri arasında daha fazla boşluk yaratır. Bu büküm işlemi ayrıca Jorjet ipliği daha ince hale getirir.

  İplik Bükümü Nasıl Olur? Jorjet Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?
  Asitli Yıkama
  Jorjet, sertliğini esas olarak bu kumaş dokunduktan sonra uygulanan özel bir asit yıkama işleminden alır. Jorjet bu asitle yıkamaya ne kadar uzun süre maruz kalırsa, o kadar sertleşir. Jorjet kumaş üreticileri, ortaya çıkan sertliği kontrol etmek için bu kumaşın aside maruz kalmasını dikkatlice kalibre etmelidir.

  Jorjet Kumaş Asit Yıkama Kimyasal Kumaş Yıkama Fabrikası Makinesi
  Ağartma veya Boyama
  Dokunduktan ve asitle yıkandıktan sonra Jorjet üreticileri bu kumaşı tamamen beyaz hale getirmek için ağartabilir veya çeşitli renklerde boyayabilir. Bitmiş Jorjet kumaş üzerine desenler işlemek de mümkündür. Tamamlandığında, Jorjet kumaş, giyim veya ev eşyası fabrikalarına taşınmak üzere araçlara yüklenir.

  Tekstil Kumaş Dijital Baskı Makinesi Desenli Jorjet Kumaş Üretimi Yapılıyor
  Jorjet Kumaş Özellikleri Nedir?

  Hafiflik

  Jorjet kumaş daha önce de söylediğimiz gibi yarı saydam, şeffaf, hafif bir kumaş türüdür. Hafifliği nedeniyle yaz mevsimlerinde giyilen elbiselerin imalatında kullanılabilir.

  Nefes Alabilirlik

  Jorjet, oldukça nefes alabilen, akıcı bir kumaştır. Bununla birlikte, sentetik elyaflarla yapılan jorjet, ipekle veya pamukla yapılanlardan daha az nefes alabilir.

  Şeffaflık

  Jorjet şeffaf, yarı saydam bir kumaştır. Ancak daha çok ağa benzeyen şifon kumaş çeşitlerinden biraz daha az şeffaftır.

  Buruşuk Yüzey Hissi

  Jorjet, dokumada kullanılan sıkıca bükülmüş ipliklerin bir sonucu olan kendine has büzülmüş yüzey görünümüyle bilinir.

  Örtme

  Jorjet çok dökümlü bir kumaştır. Özellikle elbise ve etekler için hoş bir yapısı ve dökümü vardır. Jorjet, boyut eklemek ve göz alıcı bir etki yaratmak için daha katı kumaşların üzerine katmanlanabilir.

  Boya Tutuşu

  Jorjet kumaşı boyayı iyi derecede tutabilir. İpek jorjetlerin doğal kirli beyaz renginin üzerine çeşitli ton ve desenlerde renkler eklenebilir.

  Hafif Esneklik

  Jorjet kumaşı dokuma ve sıkı iplik bükümlerinin bir sonucu olarak bir miktar esneyebilir. Bu kumaşın esnek versiyonlarına “likralı jorjet kumaş” denilmektedir.

  Jorjet Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

   Jorjet Kumaş Alım Satım,Jorjet Kumaş Nedir,Jorjet Ne Demektir,Jorjet Kumaş Tarihi Nedir,Günümüzde Jorjet Kumaş,Jorjet Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır,Jorjet Kumaş Özellikleri Nedir,Buruşuk Yüzey Hissi

  Jorjet, genç kızlar için abiye veya özel gün tören kıyafetleri için popüler bir malzeme olmaya devam etmektedir. Jorjet kumaş çeşitleri, şifon kumaş türleri kadar ince olmadığından elbiseler için harika bir kumaş olarak ortaya çıkar. İlk şükran günü elbiselerine ek olarak, çiçekli elbiseler ve önemli etkinlikler için kullanılan diğer kız çocuğu kıyafetlerinin yapımında da yaygın olarak kullanılır. Jorjet ayrıca yetişkin kadınlar için çeşitli gece kıyafetleri de dahil olmak üzere abiye elbiseler yapmak için kullanılır. Moda tasarımcıları bazen Jorjet kumaşı gelinlik üretimine dahil etmektedirler. Ayrıca düğünlerde de dikkat çekici bir elbise olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Geleneksel olarak, Jorjet, erkek giyimi için manşet ve yaka yapımında yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak bu resmi aksesuarların büyük ölçüde modası geçmiştir. Jorjet ile yapılmış erkek takım elbise ceketleri ve diğer resmi kıyafetler hala yaygın olarak tercih edilir. Ev tekstili alanında bu malzeme perdeler için idealdir. Bazen dekoratif döşemeler yapmak için de kullanıldığı bilinir.

  Jorjetin en yaygın uygulamalarından biri, diğer kumaşlarla yapılan giysilerin iç astarıdır. Olağanüstü sertliği nedeniyle Jorjet, çok yumuşak veya şekilsiz olacak kumaş türlerine yapı kazandırır. Astar olarak kullanıldığında, Jorjet kumaşın buruşma eğilimi de gizlenmiş olur. Dolayısıyla bu ince ve sert kumaşı bir giysinin dış tabakası olarak kullanmak istediğimizde istenmeyen sonuçlar elde etme olasılığımız vardır. İç astarlık olarak kullandığımızda ise eşsiz özelliklere sahip bir kıyafet elde etmiş oluruz.

  Jorjet kumaş ile imalatı yapılan bir elbise, iyi örtücü özelliklere sahiptir. Güzelce şekil alır. Jorjet kumaşlar dediğimiz gibi genellikle gece elbiseleri, gelinlik ve özel gün kıyafetleri için kullanılır. Hem uzun kollu hem de kısa kollu midi elbiseler ve maksi elbiseler için de uygundur.

  Malzeme güzel bir şekilde katmanlandığından ve sarıldığında iyi görünen eşsiz bir örtüye sahip olduğundan, yöresel jorjet elbiseler, genellikle ipek jorjet kumaştan yapılır. Jorjet ayrıca ev dekorasyonunda pencere süslemeleri, masa süslemeleri ve yastık kılıfları gibi öğeler için kullanılır.

  Kisaca özetlemek gerekirse jorjet kumaş elbise, pantolon, etek gibi günlük giysilerin yanı sıra gelinlik gibi özel günlerinizde tercih ettiğiniz ürünlerde kullanılıyor. Öte yandan jorjet kumaş şapka gibi aksesuarlarınızda da kullanılabilir. Jorjet kumaş detaylı ayakkabılar bile görebilirsiniz.

  Jorjet Kumaş Üretimi Nerede Yapılır?

  Bu tekstilin oldukça büyük miktarları, günümüzde İsviçre, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde üretilmeye devam ediyor. Bununla birlikte, Çin, jorjet kumaşla üretilen bitmiş hazır giyim tekstillerinin en büyük üreticisidir. Hindistan ülkesi, şu anda en büyük pamuk lifi üreticisidir. Çin ve Hindistan, Jorjet dahil olmak üzere piyasadaki pamuklu tekstillerin büyük çoğunluğunu üretmektedir.

  Türkiye’de Jorjet Kumaş Nereden Satın Alınabilir?

  Türkiye’de, Georgette (jorjet) kumaş ürünlerini Gaziantep’teki kumaş fabrikaları başta olmak üzere, İstanbul’da Zeytinburnu, Merter, Güngören, İkitelli, Bağcılar, Başakşehir, Eminönü, Kadıköy, Fatih, Eyüp, Kağıthane, Ortaköy, Beşiktaş, Üsküdar, Esenyurt, Avcılar, Seyrantepe, Pendik gibi semtlerin kumaş pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bursa kumaş pazarı da uğrayabileceğiniz yerlerden biridir. Ya da online olarak güvenilir bir kumaş satış sitesinden jorjet ürününüzü temin edebilirsiniz. Kumaşı satın almadan önce mutlaka kargo bilgilerini gözden geçirin. Çünkü şu anda teslimat-kargo fiyatları oldukça yüksek.

  Jorjet Kumaş Fiyatları Nedir?

  Jorjet kumaş metresi ne kadar sorusuna net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Bu durum kumaşın üretildiği lif türünden nereden satın aldığınıza kadar farklı etmenlere bağlı olarak değişmektedir. Jorjet, inceliği ve lüks, üst düzey giysilerle olan ilişkisi nedeniyle en pahalı pamuklu kumaşlardan biridir. Bununla birlikte, bu kumaş ipek jorjet kadar pahalı değildir. Fiyatı sentetik jorjet ile karşılaştırılabilir. Yün jorjet kumaş fiyatları ise yün elyafının özelliklerine bağlıdır. Jorjet kumaş, süslemelerine, işlemelerine ve diğer isteğe bağlı eklentilerine göre fiyatını artırır. Örneğin, orijinal top krep jorjet kumaş fiyatları özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte metresi 70-80 TL’den başlayıp artış göstermektedir.

  Jorjet Kumaş Çeşitleri Nedir?

  Birkaç farklı Jorjet türü vardır. Ayrıca Jorjet ile karıştırılan ve yine de farklı olan birkaç kumaş da vardır. Hep birlikte inceleyelim.

  Sertlik derecesine göre:

  Sert Jorjet Kumaş

  Bu tür jorjet, yoğun asitli yıkama işlemine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak etkileyici derecede serttir. Sert Jorjet günlük giysiler için o kadar popüler değildir. Genellikle tören giysileri için ayrılmıştır.

  Yarı Sert Jorjet Kumaş

  Yarı sert Jorjeti bulmak nispeten zor olsa da, bu kumaş türü makul sertliği ve orta derecede yumuşaklığı ile her iki dünyanın da en iyisini sunar. Bu tür Jorjet, kadın elbiseleri ve gece kıyafetleri yapmak için yaygın olarak kullanılır.

  Yumuşak Jorjet Kumaş

  Diğer birçok kumaş türünden daha sert olmakla birlikte, yumuşak Jorjet, diğer herhangi bir Jorjet türünden daha yumuşaktır. Bu Jorjet varyasyonu şu anda en popüler olanıdır. Genellikle yazlık elbiseler ve diğer gündelik veya yarı resmi kadın kıyafetleri yapmak için kullanılır.

  İçerisinde bulunan elyafa göre:

  Pamuklu Jorjet Kumaş

  Pamuklu Jorjet, tek gerçek Jorjet türüdür. Sentetik kumaşlar bazen “Jorjet” olarak etiketlenirken, bu tekstil yalnızca pamuktan yapıldığında hakiki Jorjet kumaş niteliği alır. Jorjet artık genellikle ketenden yapılmamaktadır. Ancak öyle olsaydı, bu tür Jorjetler de hakiki olarak kabul edilirdi. Çünkü ilk jorjet kumaşlar keten ve pamuk lifleri ile üretilmiştir.

  İpek Jorjet Kumaş

  Jorjet kumaş keten ve pamuk lifleri kullanarak üretildiği gibi ipek ile de üretilmektedir. Jorjet kumaş giysilerin en pahalısı olan ipek jorjet elbiseler genellikle İtalya, Fransa gibi ülkelerin moda fuarlarında sıklıkla karşımıza çıkar.

  Sentetik Jorjet Kumaş

  İpeğin yüksek maliyeti nedeniyle, giderek artan sayıda tekstil üreticisi, bunun yerine polyester veya benzeri lifler kullanarak Jorjet kumaş üretmeye başlamıştır. Sentetik lifler kullanarak Jorjetin istenen özelliklerine kabaca yaklaşmak mümkün olsa da, polyester veya suni ipek Jorjet bu kumaşın hakiki ipek çeşitleri kadar yumuşak veya lüks değildir. %100 ipek jorjet, saf jorjet kumaş olarak da bilinir. %100 ipek jorjet, karışımlı ipek jorjet versiyonundan daha pahalıdır. Lakin ödediğinizin karşılığını mutlaka alıyorsunuz. Saf ipek jorjet cildinize karşı oldukça hoş bir dokunuş verecektir. %100 ipek jorjet boyayı (boya, baskı, desen) muhteşem bir şekilde tutmasıyla da ünlüdür. Bu nedenle tasarım için renk önemliyse doğal liflerle üretilmiş olanları tercih edilir.

  Dabıl Jorjet Kumaş

  Çift ipekli Jorjet, güzel bir örtü ile yarı saydam olan daha kalın bir Jorjet çeşididir.

  Naylon Jorjet Kumaş

  Naylon jorjet, sahte jorjet olarak da bilinir. Katmanlamaya uygunluğu nedeniyle Hindistan moda tasarımcıları arasında popüler olan bir üründür. Son derece gösterişli olan Hint düğünlerinde kendine sıklıkla yer bulur. Ayrıca çeşitli sıcaklıklar ve hava koşulları için uygundur.

  Likralı Jorjet Kumaş

  Likralı Jorjet, ekstra esneklik için dokumaya spandeks veya diğer elastik bileşenleri dahil eder. Bu sayede düğün veya herhangi bir törende dans etmeniz gerektiğinde rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Bu kumaşın yüksek streç olan versiyonuna power likra jorjet kumaş denilmektedir.

  Saten Jorjet Kumaş

  Bu Jorjet türü, daha parlak bir sonuç veren bir saten dokuma kullanılarak üretilir. Oldukça parlak olan bu kumaş türü, yüksek dereceli sıcaklıklara sahip yaz aylarında vücudunuzu yakabilir.

  Jakarlı Jorjet Kumaş

  Jakarlı Jorjet, jakarlı dokuma tezgahında dokunarak kumaşa ekstra güç ve jakarlı bir tasarım kazandıran jorjet versiyonudur.

  İpucu: Jakarlı kumaş ne demek? Jakarlı kumaş nasıl olur? gibi sorulara ayrıntılı olarak cevap arıyorsanız, jakarlı kumaş modelleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz >>> “Jakarlı Kumaş Nedir, Nasıl Yapılır?”

  Polyester Jorjet Kumaş

  Polyester jorjet veya poli jorjet, sadece polyesterden yapılmış Jorjet’dir. %100 polyester jorjet kumaşların yanı sıra, polyester karışımlı jorjet kumaşlara da rastlayabiliriz.

  Jorjet ile karıştırılan kumaş çeşidi:

  Patiska Kumaş

  Amerikan bezine çok benzeyen patiska kumaş, yarı saydamdır. Ayrıca Amerikan bezi gibi yumuşak ve ağır yapıya sahiptir. Jorjet kumaş ile görünüm olarak oldukça benzerliklere sahiptir. Ancak yapısal özellikleri bakımından birbirlerinden farklıdır.

  Jorjet Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

  Jorjet üretimi, küresel tekstil endüstrisinin toplam yıllık üretiminin yalnızca çok küçük bir bölümünü oluşturur. Bu nedenle bu kumaşın genel çevresel etkisi nispeten görmezden gelinebilir. Pamuklu bir kumaş olarak Jorjet, pamuk lifi yüksek oranda biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan ve pamuk doğal bir tekstil olduğundan, doğası gereği makul ölçüde sürdürülebilirdir.

  Bununla birlikte, pamuk ekimi genellikle toksik tarım kimyasallarının kullanımını içerir. Pamuk, dünyanın en kötü şöhretli monokromlarından biridir. Toprağı bozan zararlı bir uygulama olarak monokrom, pamuk üretiminin belki de en uzun süreli zararlı etkisidir.

  Çin, Bangladeş ve Hindistan’da, pamuk işçileri yaygın olarak sömürülmekte, bu da yoksulluğa yol açmakta ve çevreye zarar vermektedir. Bu ülkelerdeki tekstil üreticilerinin pamuk üretimi sırasında toksik kimyasallar kullanma olasılığı daha yüksektir. Bu da Batılı ülkelerde (ABD, İngiltere, Türkiye, Fransa, Almanya…) üretilen Jorjetin çevresel açıdan sürdürülebilir olma olasılığını artırır.

  Jorjet Kumaş Yıkama, Kurutma ve Ütüleme İpuçları

  Jorjet kuru temizleme yapılmalı veya elde yıkanmalıdır. Makinede yıkamanızı ÖNERMİYORUZ.

  Jorjet’i elde yıkamak için soğuk suda hafif etkili bir deterjan kullanın.
  Giysinizi veya eşyanızı soğuk su ve deterjanla dolu bir küvete batırın ve sabunun eşit şekilde dağılması için hareket ettirin.
  Fazla suyu çıkarmak için öğeyi sıkın ve durulayın.
  Gerilmeyi ve buruşmayı önlemek için öğeyi sıkmayın. Ürünü kuruması için düz bir şekilde balkona serin veya çamaşır iplerine asın.
  Jorjet Kumaş Nasıl Ütülenmeli?

  Jorjet kumaştan üretilen kıyafetleri ütülemek, dokusunu ve gevrekliğini kaybetmesine neden olabilir. İlk kez ütüleyeceğiniz herhangi bir kumaşta olduğu gibi, her zaman önce küçük bir gizli parça üzerinde bir test yapın. Bu sayede, bir parça polyester jorjet kumaşınızı feda edip geri kalanını korumanız altına alabileceksiniz.

  Jorjet kumaş nedir?, nasıl üretilir?, nerelerden satın alınabilir?, türleri ve özellikleri nelerdir?, nerelerde kullanılır?… gibi sorulara yanıt verdik. Şimdi de şeffaf kumaş çeşitleri hakkında biraz daha detaylı bilgilere göz atalım…

  Transparan (Şeffaf) Kumaş

  Transparan (Şeffaf) Kumaş Türleri İle Neler Yapılır?

  Şeffaf kumaş üreticileri farklı materyallerle şeffaf kumaş elde edebilir. Transparan kumaşın kullanım alanları üretim aşamasında kullanılan ham maddelere bağlıdır. Daha yumuşak ve hava alabilir pamuk lifi ve ipekle örülmüş şeffaf kumaş gibi hammaddeler ile üretilen giyim sektöründe kullanılabilir. Transparan tül kumaş ile üretilen şeffaf gömlekler zaman zaman sektörde popülerlik kazanmaktadır. Siz de eğer transparan kumaşla bir şeyler üretmek isterseniz dikilebilir şeffaf -transparan kumaşlar tercih edebilirsiniz.
  Polyester içeriği daha fazla olan şeffaf kumaşlar çanta, cüzdan, ayakkabı gibi son ürünlerde kullanılır. Bu şekildeki transparan kumaşlarda ise eğer dikiş yapılamıyorsa transparan-şeffaf kumaş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Transparan kumaş boyası ile dokunuşlar yaparak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Oldukça farklı renklerde şeffaf-transparan kumaşlar bulabilirsiniz. Şeffaf kumaşlarınızı amacınıza uygun forma getirebilmek için şeffaf kumaş sertleştirici gibi materyaller kullanabilirsiniz.

  Şeffaf Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar?

  Şeffaf kumaşlarınızı temizlerken özenli olmanız gerekmektedir. Kumaşın lif türüne uygun sıcaklıklarda çamaşır makinesinde deterjan ile temizleyebilirsiniz. Buna ek olarak elde yıkama veya kuru temizleme yapabilirsiniz. Kimi kumaş lekelerinde sıvı bulaşık deterjanın etkili sonuçlar ortaya koyduğu da bilinmektedir.

  Transparan Kumaş İsimleri

  Bazı şeffaf kumaş isimleri aşağıda görüldüğü gibidir.

  Organdi

  Pamuk veya naylon liflerle üretilir. 40-100 gr/m2 ağırlıktadır. Kırışmaya çok meyillidir.

  Organze

  İpek, polyester ve naylon liflerle üretilir. 10-40 g/m2 ağırlıktadır. Havadar, gevrek, sert, pürüzsüz, kırışmaya çok meyillidir.

  Şifon

  İpek ve polyester liflerle üretilir. 20-40 gr/m2 ağırlıktadır. Yumuşak, akıcı ve dökümlüdür.

  Jorjet

  İpek ve polyester elyaflar ile üretilir. 40-60 g/m2 ağırlıktadır. Grenli, donuk, dayanıklı, dalgalı bir örtüye sahiptir.

  Gauze(gazlı bez-şile bezi)

  Pamuk, ipek, yün veya polyester lifleri ile üretilebilir. 30-80 gr/m2 ağırlıktadır. Gevşek dokunmuş, ince, dayanıklı ve sert bir kumaştır.

  Şeffaf Kumaş Fiyatları

  Farklı çeşitlerde şeffaf kumaşlar mevcuttur. Şifon, tül, organze bunlardan bazılarıdır. Bu kumaşlar polyester, naylon veya ipek lifleriyle üretilebilir. İpek gibi doğal elyaflar sentetik liflere kıyasla daha pahalıdır. Bu durumda ipek şeffaf kumaşları ile polyester-naylon kumaşları arasındaki fiyat farkı siz şaşırtmamalıdır.

  Jorjet ve Şifon Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

  Jorjet ve şifon arasında, kumaşa benzer döküm yeteneği ve hissi gibi bazı benzerlikler vardır. Bununla birlikte, onları farklı giyim tarzlarına ve biçimlerine daha uygun hale getiren önemli farklılıklar vardır.

  Jorjet kumaşın kendine has görünümü, dokumadaki bükümlü iplikler tarafından yaratılmıştır. Daha kalın bir kumaştır. Bu nedenle dokuda şifondan daha ağır ve pürüzlüdür. Jorjet genellikle 35-80g/m2 arasındadır. Şifon ise 20-45g/m2 olarak daha hafiftir.

  Şifon, pamuk ve ipek (her ikisi de doğal elyaf) gibi kumaşların bir kombinasyonundan veya polyester ve suni ipek gibi sentetik kumaşların bir karışımından yapılır. Jorjet opaktır. Bu da onu daha muhafazakar giysiler arayan insanlar arasında popüler hale getirir. Şifon parlak iken jorjet mat bir görünüme sahiptir.

  Şifon, kumaşın pastel veya mat renklerle boyandığı durumlarda, belirgin bir parlaklığa sahip olmadığı için ve renklerin net bir şekilde görünmesini sağladığı için, jorjete göre, kullanım alanları bakımından daha geniş yelpazeye sahiptir.

  İpucu: Şifon kumaş nasıldır? özellikleri nelerdir? fiyatları ve üretim süreçleri nedir? gibi sorulara cevap arıyorsanız detaylı şifon kumaş rehberini okumak için >>> “Şifon Kumaş Fiyatları, Çeşitleri, Modelleri ve Özellikleri Nedir?”

  Bize En Uygun Jorjet Kumaşı Nasıl Seçebiliriz?

  Seçtiğiniz kıyafetlerin kullanım alanı, hangi tür jorjet kumaş seçmeniz gerektiğini belirleyecektir. Çok işlemeli veya süslemeli bir kıyafet için viskon veya suni jorjet tercih etmelisiniz.

  Gelinliğinizin çok dökümlü bir etkisi varsa, 100 g/m2 bir jorjet kumaşı tercih etmek, 20 gramlık bir jorjet kumaştan daha basite indirgenmiş ve usturuplu bir görünüm yaratacaktır.

  Jakarlı jorjet kumaş güzel bir ters yüz materyaline sahiptir. Çünkü dokuma stili dış katmanda olduğu kadar kumaşın alt tarafında da bir desen oluşturur. Saf ipek jorjet kumaş, cildinize giyebileceğiniz en şeffaf ve en yumuşak jorjet kumaştır.

  Jorjet kumaşın türüne karar verirken maliyeti de göz önünde bulundurmalısınız. %100 ipeğe ne kadar yakınsa o kadar maliyetlidir. Jorjet’in daha ucuz olanı, suni viskon ve polyester türüdür.

  Georgette kumaş çeşitleri arasında, el yapımı veya %100 doğal liflerden, son derece dekoratiften sadeye ve basit renk bloklu tasarımlara sahip olabilirsiniz. Georgette, özellikle bir defaya mahsus özel günlerde öne çıkan parçalar için harika bir kumaştır.

  Duyuru Arşivi

 • TOPTAN MİKRO KUMAŞ ALIMI 05322482372
 • En İyi Fiyata Parti Kumaş Alınır 05322482372
 • Kıyafet Kumaş Parça Alanlar 05322482372
 • Beşiktaş Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Lüks Marka Kumaş Çeşitleri Alınır 05322482372
 • Kavacık Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Üsküdar Kumaş Satın Alan Firmalar 05322482372
 • Kalan Kumaşları Satın Alan Firmalar 05322482372
 • Kot Kumaş Alan Firmalar İstanbul 05322482372
 • Ümraniye Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Osmanbey Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Parti Kim Kumaş Satın Alır 05322482372 Kumaş Kim Alır?
 • Kağıthane Kumaş Satın Alanlar
 • Okmeydanı Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Şifon Kumaş Kim Alıyor 05322482372
 • Kumaş Çeşitleri Alınır Satılır 05322482372
 • Topkapı Kumaş Satın Alanlar 05322482372
 • Abiyelik Kumaş Alım Satımı Abiye Kumaş Özellikleri 05322482372
 • Jarse Fiyatı Jarse Kumaş Satanlar Jarse Kilo Fiyatı 05322482372
 • Parça Kumaş Alan Nerede Olur 05322482372
 • İstanbul Toptan Kumaş Alan firma 05322482372
 • Şifon Kumaş Satışı 05322482372 Şifon Kumaş Alan Firma
 • Karışık Kumaş Alan Firmalar 05322482372
 • Kot Kumaş Satış Ve Alış 05322482372
 • İstanbul Elbise Modası Ve Kumaş Alan Firma 05322482372
 • Çantalık Kumaş Alan Firma 05322482372 Çantalık Kumaş Alanlar
 • Polar Kumaş Satış 05322482372 Polar Alan Firmalar
 • Kumaş Nereye Satarım 05322482372
 • Gömlek Kumaşları Satın Alan Firmalar 05322482372
 • Kumaş Çeşitleri Alan Firmalar 05322482372
 • Kumaş Parçası Alan Firmalar 05322482372
 • Yöresel Kumaş Alan Firmalar 05322482372
 • iSTANBUL ABİYELİK KUMAŞ ALAN KUMAŞÇILAR.05322482372
 • Krep Kumaş Nasıl Bir Kumaştır 05322482372 Krep Kumaş Alan Firma
 • Kumaş 05322482372 Kumaş Alan Kumaşçı
 • Saten Evde Nasıl Yıkanır? 05322482372 Saten Kumaş Alımı
 • Şifon Kumaş Tanımı Ve Özelikleri Ve Alımı 05322482372
 • Krep Kumaş Nasıl Bir Kumaştır? 05322482372 Krep Alım Satım
 • Kumaş Alan 05322482372 Viskon Kumaş Nasıldır?
 • En İyi Pantolon Kumaşı Hangisi? 05322482372 Kumaş Alanlar
 • Ayakkabı Kumaşı Nedir? 05322482372 Kumaş Alanlar
 • En İyi Pantolon Kumaşı Hangisi? 05322482372 Parça Kumaş Alan
 • Takım Elbiselik Poliviskon Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Parti Penye Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Yün Kaşe Kumaş Alan Firmalar |05356519107|
 • 70 Denye Jarse Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Brode Vual Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Zara Pullu Payetli Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Montluk Kapitone Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Montluk Paraşüt Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Örme Jakar Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Floş Saten Kumaş Alan Firmalar |05356519107|
 • Çamaşırlık Saten Kumaş Alan Firmalar |05322482371|
 • Ham Kanvas Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Kanvas Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Kağıt Tela Alan Firmalar |05322482372|
 • Şifon Tela Alan Firmalar |05322482372|
 • Gömleklik Bengalin Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Grek Tül Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Mira Süet Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Desenli Çilek Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Gömleklik Poplin Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Polyester Vual Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Organik İnterlok Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • 20/1 Kaşkorse Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • 30/1 Ribana Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • 36/1 Kompak Penye Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Şardonlu Üç İplik Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • 30/100 İki İplik Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Polyester İki İplik Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Likralı Süprem Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Puntorama Çelik İnterlok Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Scuba Dalgıç Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Baskı Altı Hürrem Kumaş Alanlar |05356519107|
 • Yıkamalı Kadife Kumaş Alan Firmalar |05356519107|
 • Rami Keten Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Antipirik Polar Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Polyester Astar Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Fok Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Lez Dantel Kumaş Alan Firmalar |053224823772|
 • Piefti Gabardin Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Denim Kot Kumaş Alan Firmalar |05356519107|
 • Oskar Krep Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Multi Şifon Kumaş Alan Firmalar |05322482372|
 • Kumaş Alanlar |05322482372| Kumaş Alan Firmalar |
 • Kumaş Alanlar |05322482372| Kumaş Alan Firmalar |
 • Her Türlü Dantel Kumaş Alanlar |05322482372| Dantel Kumaş Alınır
 • Her Türlü Krep Kumaş Alanlar |05322482372|
 • Her Türlü Şifon Kumaş Alanlar |05322482372|
 • Her Türlü Parti Kumaş Alanlar |05322482372|
 • Dokuma Kumaş Alanlar |05322482372| Dokuma Kumas Alan Firmalar
 • Top Kumaş Alanlar |05322482372| Top Kumaş Alan Firmalar
 • Parti Malı Kumaş Alanlar |05322482372| Stok Parti Kumas Alan Firmalar
 • Kumaş Alan Kumaşçılar |05322482372| Kumas Alan Firmalar
 • Kumaş | Kumaş Alan | Kumaş Alanlar |05322482372| • Ziyaret Bilgileri
  Aktif Ziyaretçi4
  Bugün Toplam19
  Toplam Ziyaret205612
  Duyurular
  Döviz Bilgileri
  AlışSatış
  Dolar32.097832.2264
  Euro34.913935.0538
  Hava Durumu
  Saat